Oživené prohlídky v pivovaru Dalešice

14.10.2023

Nejenom pan správce je pivovaru pán

V sobotu 14. října měli návštěvníci Akciového pivovaru Dalešice možnost prohlédnout si divadelně oživené prostory starých pokojů a původní varny. Proběhlo celkem 5 plně obsazených prohlídek.



Překvapení nejen pro návštěvníky byl pan Václav Čiháček, který sám oslovil organizátorky a nabídl své vystoupení v kostýmu vojáka z 1. světové války se svým úžasným flašinetem. Pan Čiháček nádherně podtrhl jak dojem starých časů už při vstupu na pivovarské nádvoří, tak i rozšířil ukázky zapomenutých řemesel právě o pouličního flašinetáře.



Oživené prohlídky začínaly náborem nových pracantů panem správcem a sládkem v "Modrém pokoji".



Poté návštěvníci pokračovali na "HVOZD", kde jim mladý a starý hvozda vysvětlili, jak to vlastně bylo s ječmenem, než se z něj stal pivovarský slad.


Návštěvníci následovali cestu sladu do varny, ke jim poněkud nerudný vařič s pomocí pana sládka vysvětlil ve zkratce, jak se pivo původně vařilo. Duch pana Františka O. Poupěte také přidal pár svých moudrých poznatků a rad.


František Ondřej Poupě

nar. 26. listopadu 1753 v Českém Šternberku
zemřel 1. prosince 1805 v Brně


  • Český sládek, zakladatel odborného českého pivovarnictví. Nazýván "geniálním sládkem", zajímal se o kvasnou chemii, proslul také jako konstruktér pivní váhy a byl průkopníkem v používání teploměru při vaření piva.
  • Ke konci 18. století napsal dvoudílný spis – Umění vařit pivo fyzicko-chemicko-hospodářsky popsané. V tomto díle je popsaný postup při výrobě piva a stalo se první českou vědeckou publikací o výrobě piva. 
  • V roce 1801 vydal takovou první českou učebnici o pivovarnictví – Počátkové základního naučení o vaření piva
  • V roce 1798 vyhrál konkurs na sládka v městském pivovaru v Brně. Zde Poupě prožil svá nejlepší léta. Díky němu se zvyšovala kvalita piva i příjmy pivovaru. V průběhu jeho působení vzrostl výstav z 16 tisíc na 28 tisíc hektolitrů a Poupě chtěl žádat o navýšení maximální kapacity. 
  • Založil zde také první pivovarskou školu na světě. Dobré zprávy o pivovaru se šířily do celé střední Evropy. 



Návštěvníky, kteří se přesunuli ke sálajícímu kotli přivítal poněkud přostořeký topič Karel, kterého usměrňoval od obrovského pístu strojník.



Oba pracanti se nakonec se všemi ostatními - panem správcem, sládkem, vařičem i hvozdem -  vypravili do hospody na nádvoří, neboť jim skončila směna.

V hospodě pivovarskou chasu i návštěvníky obsloužila hubatá paní hostinská a milé šenkýřky.


Opilého Jožku musel na Šalandu dopravit "Anděl strážné". Tzv. odnašeč je jedno z neznámých zapomenutých řemesel. Odnašeč kdysi prostě fungoval jako takový lidský Uber nebo Taxík.




Tvrdě spící chasu pak ráno velmi hlasitě 
vzbudil "Budič", který fungoval
v provozech jako budík, který nejde zamáčknout.