Olympijský prázdninový týden v sokole Dalešice

02.08.2024

V týdnu od 8. do 12. července se konal v sokolovně Dalešice již 4. příměststký tábor. Tématem letošního tábora byly Letní olympijské hry. Program pro 38 dětí z Dalešic, Hrotovic a blízkého okolí nachystaly čtyři vedoucí, Blanka, Helča, Verča a Anetka. Naši mladí olympionici společně sportovali v duchu fair play, překonávali své hranice, spolupracovali a hlavně si užívali prázdniny. Každý den měl své předem dané téma a náplň. Počasí nám naštěstí přálo celý týden.

Poděkování patří všem dobrovolníkům, kteří pomáhali při cyklovýletu, přípravě a prodeji tomboly a potáborovém úklidu. Dále děkujeme zaměstnancům městyse Dalešice za ochotu vyřizovat naše náhlé požadavky, zaměstnancům hospody Stodola za přípravu obědů, hodným maminkám za nanuky, paní Glabasňové a její dceři Tereze za povídání o koních a panu ing. Janu Klusáčkovi za lekci lukostřelby.

Jak jsme se olympijsky měli si můžete přečíst v následujícím textu.

Pondělí (8. července) – Jak začaly olympijské hry?

Krátce po osmé hodině ranní přiběhl olympijský běžec s pochodní, zažehl olympijský oheň a hry mohly slavnostně začít. Děti byly formou hry rozděleny do vyvážených týmů podle barev olympijských kruhů, následovaly seznamovací hry a vycházka v týmech po okolí. Během putování se děti seznámily s historií olympijských her, vymýšlely týmový pokřik, pletly věnce pro vítěze aj. Po obědě děti střídavě ve skupinkách tvořily z modelovací samotrvrdnoucí hmoty v místním družstvu medaile, střílely z luku, malovaly olympijskou týmovou vlajku a sportovaly. Na závěr dne jsme zhodnotili všechny výkony v týmech a děti obdržely za své zásluhy olympijské penízky, které začaly sbírat do označených skleněných lahví.

Úterý (9.července) – Atletika, královna sportu

Sportovní atletické dopoledne jsme zahájili zábavnou scénkou a představením nejznámějších českých atletů. Pokračovali jsme týmovými hrami a hledáním pokladů na horním hřišti. Týmy musely rozluštit šifry a najít ukryté pytle s táborovými tričky. Pak už začalo sportovní týmové zápolení ve skoku do dálky, v hodu kriketovým míčkem a sprintu. Děti si dále mohly vyzkoušet hodit koulí, diskem, raketkami atd. Po obědě byly děti opět rozděleny do tří skupin a barevně zdobily medaile nebo jiné výrobky ze samotvrdnoucí hmoty, tvořily olympijské pochodně a nacvičovaly ve skupinkách na páteční vystoupení.

Středa (10. července) – Vodní olympijské sporty

Středeční den byl ve znamení celodenního výletu do Náměště nad Oslavou. Autobus nás vyzvedl v 8:30 u sokolovny a dovezl nás nad zámek. Odtud jedna skupinka došla na zahradu paní Glabasňové, která nám krátce a zajímavě popovídala o chovu koní. Druhá skupinka si mezitím zahrála hru v zámeckém parku. Pak se obě skupiny prohodily. Okolo desáté hodiny se všichni setkali v zámeckém parku a společně se odebrali pěšky na starý barokní most nad řekou Oslavou. Odtud jsme se vydali po cyklostezce směr hřiště na Hájku. Před silným sluníčkem nás zachránila osvěžující vodní sprcha. Autobus nás pak popovezl k rybníku Rathan, kde jsme strávili zbytek odpoledne. Oběd byl tentokrát také báječný. Všichni si moc užili pizzu na pláži. Po návratu na nás čekala vychlazená sokolovna, nanuky, svačinka a zhodnocení dne.

Čtvrtek (11. července) – Cyklistika

Čtvrteční ranní rozcvička za doprovodu tematicky laděné hudby nás perfektně připravila na náročný cyklovýlet. Děti byly rozděleny do tří skupin, podle věku a jejich schopností jízdy na kole. Nejmladší vyrazili přímo po cyklostezce do Hrotovic, prostřední skupinka vyjela polní cestou směr lodní zastávka Dalešice, lesní cestou do Stropešína, pak opět polní cestou k rybníku Bezděkov a dále už po cyklostezce do Hrotovic. Skupinka nejstarších vyrazila lesem na Slavětice, přes Slavětice do Rouchovan, okolo statku Nové dvory a do Hrotovic. Všechny skupinky se sešly o půl 11 na víceúčelovém hřišti. Tam si děti zahrály týmové hry s obručemi a velký hlad jsme zahnali na výborném obědě v Klasu. Protože bylo opět velké horko, pokračovali jsme po obědě na kolech k přírodnímu koupališti Nové rybníky. Tam si děti užily dovádění na šlapadlech, paddleboardech a skluzavce. Pro nejmladší děti byl zařízen odvoz autem a starší a zkušení cyklisté vyrazili po cyklostezce zpět Dalešice.

Pátek (12. července) – Olympijské zakončení a vyhlášení

Páteční dopoledne se neslo především v duchu příprav na závěrečná vystoupení a nacvičování na závěrečná vystoupení. Slavnostní program byl zahájen v 10:30 divadelním představením Hurvínkovo svědomí naší známé divadelní skupiny DAROT, dále své umění představila skupina krásných roztleskávaček a s ukázkou sletové skladby Fitness jsme si zavzpomínali na Všesokolský slet. Skvělou floorbalovou exhibici předvedla čtveřice floorbalistů z Hrotovic a celé kulturní dopoledne uzavřely dvě fantastické kouzelnice Lenka a Klárka. Po vynikajícím obědě (řízek a hranolky) začala příprava olympijské diskotéky s tombolou. Děti obdržely v týmech peníze, které celý týden získávaly v rámci soutěžení při celotáborové hře. Penízky si rozpočítaly a začaly nakupovat tombolu. Každý vyhrál něco a 20 šťastných postoupilo do slosování o hlavní ceny. Po malé a velké tombole následovalo vyhlášení celotáborové hry a ocenění vítězů.

Celý týden jsme si moc užili. Tak snad zase za rok! Táboru nazdar!

Odkaz na fotogalerii tábora: