NOC SOKOLOVEN 2024

27.09.2024
Přesně před sto lety se do sportovní historie zapsal brněnský sokol Bedřich Šupčík. Na OH v Paříži vybojoval 20. července 1924 ve šplhu na laně bez přírazu pro samostatné Československo první zlatou olympijskou medaili! Osmimetrové lano dokázal Šupčík zdolat za 7,2 sekundy. Šupčíkův zlatý olympijský výkon připomene i letošní ročník Noci sokoloven.

Fotogalerie z letošního ročníku Noci sokoloven:

Šupčík "spolykal lano" a získal první olympijské zlato pro Československo

Šplh na laně byl v rámci gymnastických soutěží okrajovou disciplínou, přesto pro historii našeho sportu důležitou – Bedřich Šupčík se totiž v ní stal prvním čs. olympijským vítězem. Triumfu dosáhl před sto lety, na OH v Paříži.

Tehdejší doba byla jiná snad úplně ve všem a přístup ke sportu byl jedním z rozdílů. Seriózní noviny se mu věnovaly pouze okrajově, neměl vlastní stranu jako později a už vůbec ne místo mezi hlavními zprávami na úvodní stránce. Bulvár sice o sportu psal podstatně víc, ale jeho hrdiny byli fotbalisté a hokejisté, později se k nim přidali tenisté.

Šupčík se tedy domů nevrátil jako národní hrdina. Nevítaly ho davy příznivců ani politici. Až dodatečně, když mu byl předán diplom zaslaný z Paříže, se dočkal aspoň nějakého veřejného uznání.

Teprve po letech byl jeho výkon dodatečně oceněn. Jak rostla popularita olympijských her a také počet vítězů z Československa, nové generace chtěly znát víc o osudu prvního šampiona.